Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jak zminimalizować ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)

2022-08-16
Jak zminimalizować ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)

Jak zminimalizować ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)?


Czym dokładnie jest SIDS i czy można mu zapobiec?


SIDS jest często poruszanym tematem w kontekście zagrożeń, jakie mogą spotkać niemowlaka. Młodzi rodzice, chcąc chronić tak delikatną istotę, jaką jest małe dziecko, muszą być świadomi, czym dokładnie jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.


Mianem SIDS (ang. sudden infant death syndrome) określana jest nagła i niewyjaśniona śmierć dziecka, która miała miejsce poniżej 1 roku życia. Aby zgon został zakwalifikowany jako SIDS, konkretna przyczyna śmierci musi pozostać niewyjaśniona nawet po przeprowadzeniu dokładnej sekcji zwłok oraz przeprowadzeniu dochodzenia na miejscu śmierci. SIDS najczęściej występuje w nocy, podczas snu. Co najbardziej przerażające, dzieci, którym przytrafia się SIDS, umierają w ciszy.


Dane statystyczne dowodzą, że SIDS pozostaje jedną z głównych przyczyn śmierci niemowląt w krajach zachodnich, stanowiąc połowę wszystkich zgonów poporodowych. Pomimo że przyczyny SIDS nie są do końca wyjaśnione, badania pokazują, że istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka jego wystąpienia.


Śmierć łóżeczkowa – przyczyny i jak zminimalizować ryzyko


Zawsze układaj dziecko na pleckach


Bez znaczenia, czy odkładasz dziecko do łóżeczka na krótką drzemkę, czy na długi sen pamiętaj, aby niemowlę zawsze układać na pleckach. Pozycja ta jest najbezpieczniejszą pozycją dla wszystkich dzieci do pierwszego roku życia. Potwierdzono, że spanie na plecach zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS i jest rekomendowane przez Amerykańską Akademię Pediatrii jako najbezpieczniejszy sposób snu dla dziecka.
Pozycja na plecach pozwala utrzymać drogi oddechowe dziecka w optymalnej pozycji. Wiele badań jako przyczynę SIDS wskazuje ponowne wdychanie wydychanego przez niemowlę dwutlenku węgla, co ma miejsce w przypadku, gdy dziecko śpi na brzuszku. Wraz z rozwojem twoje dziecko samoistnie zacznie się przewracać na brzuszek, kontroluj je wtedy, jednak pozwalaj korzystać z tej pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest również urządzenie, które może monitorować oddech także wtedy, kiedy dziecko śpi na brzuszku, ostrzeże Cię ono o niebezpieczeństwie.

Używaj odpowiedniego materaca


Używaj odpowiednio twardej i płaskiej powierzchni do spania. Małe dziecko w początkowych miesiącach życia przesypia większą część dnia. Dobór odpowiedniego materaca stanowi ważny krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa niemowlakowi. Wybór zbyt miękkiego materaca nie tylko wpływa na nieprawidłowy rozwój układu kostnego dziecka, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko uduszenia.


Używanie zbyt miękkiego materaca może doprowadzić do sytuacji, w której główka dziecka zapada się, co może doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych.


Bezpieczne środowisko snu


Aby dziecko mogło być bezpieczne w swoim łóżeczku, nie powinno znajdować się w nim nic oprócz materacyka z prześcieradłem i samego dziecka. Nie używaj pościeli, poduszek i kocyków, przedmioty te stanowią śmiertelne zagrożenie dla niemowlaka. Łóżeczko dziecka powinno być również wolne od wszelkiego rodzaju zabawek, ochraniaczy na łóżeczko, czy też wiszących nad głową dziecka przedmiotów. Trzymanie wszelkich przedmiotów poza obszarem snu dziecka jest najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa. Dziecko może zaplątać się w kocyk, pościel czy jakikolwiek inny przedmiot w łóżeczku i w konsekwencji udusić. Odpowiedni komfort cieplny zapewnisz dziecku poprzez dobranie dopasowanego do pogody śpiworka. Natomiast ryzyko uduszenia się dziecka (które w początkowych miesiącach życia jest mało mobilne) w wyniku zastosowania ochraniacza na łóżeczko jest większe niż ryzyko uderzenia się dziecka o szczebelki łóżeczka.


Pamiętaj, bezpieczne łóżeczko to takie, w którym nie znajduje się nic ponad materacyk i prześcieradełko.


Dziel się pokojem, nie łóżkiem


Dzielenie łóżka z rodzicami lub rodzeństwem znacząco zwiększa ryzyko SIDS. Rodzic podczas snu może niechcący przygnieść dziecko bądź może ono zaplątać się pościel, co w konsekwencji może doprowadzić do uduszenia.


Spędzaj ze swoim dzieckiem czas poza łóżkiem, buduj więź w okolicznościach innych niż sen, ale nigdy nie zasypiaj z dzieckiem, jeśli nie chcesz narażać go na niebezpieczeństwo.

Trzymaj dziecko w swoim pokoju, blisko łóżka, tak aby móc czuwać. Nie śpij jednak z dzieckiem w jednym łóżku, niemowlę najbezpieczniejsze będzie w swoim łóżeczku, w specjalnie dla niego zaprojektowanym środowisku snu. Amerykańska Akademia Pediatrii stwierdza, że współdzielenie pokoju bez współdzielenia łóżka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS nawet o 50%.


Odpowiednia temperatura, nie przegrzewaj!


Przegrzanie niemowlaka może zwiększać ryzyko SIDS. Ubieraj dziecko odpowiednio do temperatury otoczenia. Nie pozwalaj, aby twojemu dziecku było za gorąco podczas snu. Zwracaj uwagę na oznaki przegrzania, takie jak pocenie się, czy gorąca w dotyku klatka piersiowa. Nie martw się, jeśli stopy lub rączki dziecka będą chłodne. Utrzymuj komfortową temperaturę w pomieszczeniu tj. 20-22°C w ciągu dnia oraz 18-20°C w ciągu nocy. Niemowlęta regulują swoją temperaturę w inny sposób, niż osoby dorosłe, są one bardzo narażone na ryzyko przegrzania.


Pamiętaj! Odpowiedni komfort cieplny zapewnisz poprzez odzież, nie stosuj kołderek ani kocyków!


Monitor oddechu


Narzędzie monitorujące oddech twojego dziecka podczas snu może uratować życie. Jak bardzo byśmy się nie starali, nie jesteśmy bez przerwy w stanie czuwać nad łóżeczkiem naszego dziecka. Monitor oddechu jest urządzeniem, które bezustannie kontroluje oddech niemowlaka, a w przypadku jego zatrzymania podnosi alarm.


Dzieci, którym przytrafia się SIDS, umierają w ciszy. Dzięki wykorzystaniu monitora oddechu będziesz mógł zareagować, kiedy pojawi się zagrożenie. Monitor oddechu nie jest urządzeniem, które jest w stanie zapobiec wystąpieniu SIDS, może natomiast ostrzec cię, kiedy twoje dziecko przestanie oddychać. Musisz wiedzieć, że wystąpiło zagrożenie, tylko wtedy możesz zareagować i uratować życie.

 

Polecane

pixel