Darmowa dostawa od 200,00 zł

Bezdech u niemowląt

Czym jest bezdech u noworodka?

Bezdech to przerwa w oddychania trwająca co najmniej 20 sekund bądź krócej, jeżeli towarzyszą mu inne objawy takie jak zwolnienie bicia serca czy też sinienie. Bezdech jest problemem, z którego większość dzieci wyrasta przed ukończeniem pierwszego roku życia. Bezdech nie jest tym samym co SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa), może stanowić jednak jedną z jego przyczyn.

Bezdech jest stanem, w którym dziecko przestaje oddychać, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet śmierci.

Bezdech nie występuje tylko w czasie snu! Może on wystąpić między innymi również w momencie, gdy dziecko płacze lub się śmieje.

Co, gdy pojawi się bezdech?

Stymulacja - gdy zaobserwujesz bezdech u twojego dziecka, połaskocz dziecko w czułych miejscach, stópkach za uszkiem, w wielu przypadkach jakikolwiek bodziec zewnętrzny jest w stanie sprawić, że dziecko ponownie zacznie oddychać,

Dmuchnięcia w okolice twarzy - jeśli stymulacja nie działa, dmuchnij z odległości kilku centymetrów w usta i nos niemowlaka.

Metoda usta usta - jeśli wszystkie inne sposoby zawiodły, wykonaj oddechy ratownicze. Połóż dziecko na płaskiej powierzchni, odchyl jego głowę do tyłu i wtłaczaj powietrze przez usta i nos jednocześnie. Jeśli dziecko dalej nie będzie reagować, wezwij pogotowie i przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej

 

Monitor oddechu - musisz wiedzieć, żeby zareagować

Monitor oddechu to urządzenie przeznaczone dla niemowląt, które pozwala kontrolować jego oddech. Urządzenie stale monitoruje ruchy oddechowe dziecka, w razie zatrzymania oddechu zaalarmuje rodziców. Monitor oddechu daje szansę podjąć działania ratunkowe, ostrzegając o wystąpieniu bezdechu, ale również każdego innego zatrzymania oddychania. Jeśli monitor oddechu nie wykryje oddechu przez 20 sekund, sam zacznie wibrować, stymulując dziecko, co w wielu przypadkach jest wystarczające do tego, aby niemowlak znowu zaczął oddychać.

Polecane

pixel